Výběr plotových sloupků

Jak si vybrat plotové sloupky na plotové pletivo

Podle povrchové úpravy :

Sloupky pro oplocení klasickým nebo svařovaným pletivem nabízíme ve třech povrchových úpravách.

 Plotové poplastované sloupky.

IMG_20161111_135020

Nejméně používané jsou sloupky pozinkované, protože mají jen jednu vrstvu ochrany proti korozi. Ale mají své místo pro levné oplocení pozemků.             

Sloupky komaxitované máme v průměrech 38 mm a 48 mm, vždy o síle stěny 1,5 mm. Z výroby jsou opatřeny krytkou sloupku a příchytkou napínacího drátu. Sloupky musí být na začátku, v rozích a po cca 25 až 30 m na rovných úsecích osazeny vzpěrami.

Sloupky plotové poplastované jsou vyrobeny z pozinkované trubky, následně je nanesena vrstva zeleného plastu. Na skladě jsou o průměru 42 mm a 50 mm, včetně plastu, silného 1,0 mm.  Každý sloupek je osazen krytkou sloupku a příchytkou napínacího drátu. Vyrobeny jsou z trubky o síle 1,5 mm. Vzpěry k těmto sloupkům montujeme v rozích,  na začátku a po cca 25-30 m rovného oplocení. Vzpěry montujeme buď na objímky nebo na hákový šroub. Na objímky je montáž rychlejší a jednodušší, na hákové šrouby je montáž plotové vzpěry pracnější, ale zároveň pevnější.

Pokud máme ve výprodeji sloupky o průměru 38 mm a síly stěny 1,25 mm, doporučujeme pro provizorní nebo méně namáhané oplocení . 

Podle průměru sloupku:

Plotové sloupky o průměru 48 nebo 50 mm, používáme hlavně na začátek oplocení, do rohů, a na konec plotu. Průměry 38 , resp. 42 mm, používáme jako sloupky průběžné, u pletiv do výšky 150 cm, postačí i jako sloupy koncové a rohové.

Do nabídky připravujeme sloupky poplastované s průměrem 50 mm,a sílou stěny 2,0 mm, v nejpoužívanějších výškách. 

Pokud stavíme plot osazený podhrabovými deskami, doporučujeme osadit oplocení sloupky o průměru 50 mm, aby se nenarušila stabilita oplocení.

Délka sloupků :

Délku plotového sloupku určíme součtem plánované výšky plotu + 50 cm, které přijde do betonu. Díru pro osazení sloupku ale vykopeme nebo vyvrtáme alespoň 60 - 70 cm, do nezámrzné hloubky. Menší hloubka děr může způsobit naklánění sloupků. 

Počet sloupů pro oplocení :

Plotové sloupky většinou betonujeme ve vzdálenosti 2,5-3,0 m, kdy vzdálenost 3,0 m využíváme pro oplocení výšky 100, 125 a 150 cm, a s vyšší výškou oplocení tyto vzdálenost zkracujeme. Pokud plánujeme umístění stínící tkaniny na plot o  vyšším stupni stínění, raději tuto vzdálenost snížíme, a doporučujeme sloupy o průměru 50 mm. 

Doporučujeme hlavně poplastované sloupy o průměru 42 a 50 mm, pro jejich vyšší pevnost a odolnost oproti sloupkům z trubky 38 mm, v některých eshopech nabízené jen o síle stěny 1,2 mm. 

Ostatní rady pro stavbu oplocení se dozvíte v našich Montážních návodech.