Montážní návody

V této sekci Vám chceme poradit, jak se betonují sloupy, napínají naše  pletiva, montují branky a  brány.

Samozřejmě, pokud potřebujete poradit po telefonu, volejte  604 320 138. 

1. Betonování plotových  sloupů

Provázkem vytyčíme hranice pozemku. Rozměříme a  kolíkem vytyčíme kde budou  sloupky, tzn. po 2,5-3m. Rozteč sloupků volíme podle výšky pletiva.  Do  rohů a  na začátek doporučujeme sloupy o průměru 50 mm. V těchto bodech vyhloubíme díru o průměru 15-20 cm a hloubce 60-80 cm. Nasypeme suchý beton, podle nataženého provázku vložíme do betonu sloupy, příchytkou ven z objektu. Před tím si musíme změřit skutečnou výšku pletiva, vyrovnáme vodováhou a kolem sloupku udusáme beton. Spodní okraj pletiva bude cca 3 cm od terénu. Výška pletiva není vždy přesně 150, 160 cm, ale může se lišit o několik centimetrů. Pokud byste špatně zabetonovali, stalo by se, že  buď pletivo bude vyčnívat nad horní napínací drát, nebo je budete násílím na horní drát natahovat. Takto natažené pletivo není vzhledově pěkné. 

Beton necháme 3- 5 dnů, podle počasí vyzrát. Vzpěry betonujeme šikmo, asi 25 cm od vrchu  sloupu, v každém rohu, u  branek a na konci oplocení. Vzpěry zachytíme vázacím drátem a po zatvrdnutí betonu namontujeme objímky nebo hákové šrouby.

 Rozměření sloupků.

 

Montáž vzpěry se provádí  po 25-30m a na každém rohu, k brankám a bránám asi 25 cm od vrchu sloupu. Podívejte se vpravo na obrázek.

         Plotové vzpěry

2. Napnutí drátů a montáž pletiva 

Na zabetonované sloupy si namontujeme příchytky drátů po dle skutečné výšky pletiva. Na první sloupek si uvážeme, omotáním kolem sloupu napínací drát a táhneme ho ke sloupu se vzpěrou, kterou bysme měli mít umístěnou po 30 m. Tam ho provlékneme do napínací kladky, viz obrázek dole a lehce utáhneme. Kladku můžeme  montovat i na objímky- zde (viz  obrázky). Je to pohodlnější a lépe to vypadá. Takto natáhneme potřebný počet napínacích drátů. Drát umístíme do příchytek.

Pletivo si položíme na zem asi 5 m od prvního sloupu, odvážeme dráty a za provázky ho pomalu rozmotáme až do konce. Dotáhneme ho k prvnímu sloupu, provizorně uchytíme ke sloupu vázacím drátem a následně pletivo stavíme a současně po 40-50 cm chytáme na vrchní napínací drát. Po rozmotání ovážeme  první sloupek vázacím drátem na pevno, od vrchu až dolů. Pletivo napíname průběžne od sloupu ke sloupu a na každém sloupu uchytíme vázacím drátem na třech místech. Po napnutí pletiva zachytáváme  pletivo na vrchní a spodní drát. Vázacím drátem u pletiv vyšší než 125 cm ještě upevňujeme k prostřednímu drátu, po cca 50 cm. 

Takto rozmotáme roli pletiva            montáž napínací kladky a úvazek na sloupek                        

Návod na rozmotání pletiva   Montážní návod napínací kladky   úvazek  napínací kladky na sloupek

MONTÁŽ NAPÍNACÍ KLADKY NA OČKO 

 Montážní návod  napínací kladky

3. Návod na spojení další role

Vytočíme jednu pružinu z rozmotané role, přiblížíme druhou roli a a vytočenou pružinou spojíme obě role dohromady. Když máme vytočenou pružinu, musí být na jedné roli uzavřená očka do kosočtverce a na druhé roli musí být  jedno očko otevřené.Tak jak vidíte na obrázku. Pokud tomu tak není, otočte roli nebo vyšroubujte ještě jednu pružinu. Podívejte se pozorně na obrázek,nebo v náhledu jednotlivých pletiv se  podívejte na video zde. Po spojení musí pletivo tvořit uzavřené kosočtverce, a druhá role musí pokračovat ve stejné výšce.

    Spojení  dvou rolí pletiva

4. Montáž branek

Vykopeme nebo vyvrtáme díru o průměru min. 20- 30 cm a hloubce 80 cm, vyplníme suchým betonem. Branku navěsíme na pantový sloup, dáme do připravené díry, vyrovnáme podle vodováhy a klínem vypodložíme branku tak, aby jsme ji fixovali ve výšce kterou potřebujeme. Potom přiložíme druhý sloup, vyrovnáme, a beton dobře udusáme. Pokud je branka v oplocení, a z každé strany pokračuje plot, musíme z každé strany dát vzpěru a našroubovat ji ke sloupku objímkou průměru 60 mm. Osová vzdálenost sloupů je cca 110 cm. Kování branky po zatvrdnutí betonu sestavíme dle návodu, zde. Panty před montáží doporučujeme namazat vazelínou.

5. Montáž bran

U těch postupujeme obdobně jako u montáže branek, jen s tím, že díra na zabetonování může být hlubší i šírší, aby nedocházelo vlivem váhy brány k její vychýlení. Nejprve zabetonujeme jedno křídlo s nasazeným sloupem, vyrovnáme a klíny vypodložíme, případně prkny zafixujeme proti pohybu do boku. Potom stejným způsobem zabetonujeme druhé křídlo, opět fixujeme, beton dobře zhutníme. Osová vzdálenost pro bránu 360 cm je 372 cm.

6. Montáž betonových podhrabových desek  

U montáže podhrabových desek postupujeme tak, že si vyměříme provázkem směr oplocení. Poplastované plotové sloupy by měly být o průměru 50 mm, a délky vždy o 20 cm delší, než pro montáž pletiva bez desek. Tzn. pokud chceme pletivo 160 cm + desku 20 cm, nebude plotový sloup 210 cm, ale 230 cm . Tato  délka zajistí stabilitu oplocení. Na sloupy si namontujeme držáky podhrabových desek do stanovené výšky. Nejprve si změříme pletivo, a od vrchní příchytky si  dáme výšku pletiva + cca 2-3 cm vůli nad desku, aby se nám pletivo nedotýkalo podhrabové desky. Sloupy betonujeme do připravených děr dle délky desky, samozřejmě si necháme v držáku vůli cca 1 cm na každé straně, aby se nám deska dobře do držáku vkládala. Po ztvrdnutí betonu zasuneme desky do držáků podhrabových desek, namontujeme vzpěry  na držáky vzpěr. Potom postupujeme jak při montáži pletiva, tak jak je popsáno v článku č. 2.

Podhrabová deska s držáky desek Zn

  PODHRABOVÁ  DESKA S  DRŽÁKY DESEK ZN

 

Držák vzpěry na podhrabové desce

 

7.Montáž svařovaných pletiv

 

Pevná svařovaná okrasná poplastovaná pletiva pod obchodním názvem Pilonet Heavy, Pilonet Middle, Europlast, Vplast, montujeme podobně jako klasická pletiva. Podmínkou ale je, aby terén byl rovný, bez terénních zlomů, protože toto pletivo se nepřizpůsobí terénu jako klasické pletené pletivo.  Můžeme montovat na normální kruhové plotové sloupy, nebo zvolíme dražší variantu – sloupy s montážním nosem, na které svařované pletivo připevňujeme speciálními nerezovými příchytkami. 

Rozměření a betonáž sloupků provádíme podobně jako při montáži sloupku na klasické pletivo, jenom bych doporučoval, vzhledem k tomu, že pletivo je vyrobeno z pevných drátu, snížit rozteče plotových sloupků. Při betonáži sloupků postupujeme stejně jako při betonování sloupů na klasické pletivo.Jakmile máme sloupy zabetonovány, přistoupíme k napnutí pletiva.

Roli opatrně rozděláváme, vázacím drátem přichytíme k prvnímu sloupu a rozmotáváme postupně kolem dalších plotových sloupků, přičemž přichytáváme pletivo ke sloupkům vázacím drátem. Pokud nemáme speciální sloupy, tak přichytáváme pletivo na sloupy pomocí příchytek drátu, které montujeme cca po 20-25 cm na sloupek.

Při rozmotávání pletiva postupujeme opatrně, protože pletivo je velice pevné, tvrdé a může dojít ke zranění.

Jakmile máme pletivo rozmotáno a připevněno, použijeme krepovací kleště k správnému vypnutí pletiva. Kleště zvýší průhyb drátu a dojde k vypnutí pletiva.Kleště lze u nás buď zapůjčit nebo zakoupit.

 

8.Montáž plotových panelů

Na upravený terén si vyměříme provázkem směr oplocení. Vykopeme díry na sloupky o průměru 20 cm a více a hloubce minimálně 60-70 cm. Pro plotové sloupy hranaté o rozměru 60*60 mm, které se používají nejčastěji, jsou osové rozteče 2530 mm. Pro ostatní typy a průměry sloupků platí rozteče jiné.

Panely montujeme od terénu cca 5 cm, ukončeny jsou na sloupku asi 4-5 cm od vrchu. S výškou plotového panelu nám tyto rozměry určí jak hluboko plotový sloupek zabetonovat.Po zabetonování sloupků dle roztečí suchým betonem, počkáme několik dní až betonová směs zatuhne, potom montujeme plotové panely pomocí příchytek panelů na sloupky, v doporučeném počtu kusů.

Pokud je panelové oplocení ve svahu, musíme zvolit delší sloupy, a panely montujeme do kaskády.V tom případě musíme zvýšit počet příchytek  minimálně o 2 kusy, tak je je znázorněno na prvním obrázku. 

K plotovým panelům můžeme montovat i betonové podhrabové desky. Pokud použijeme sloupy 60x60 mm, použijeme desku délky 2450 mm, které jsou na objednávku. Musíme taky pamatovat, že sloup panelu musí být o 20 cm delší oproti sloupku, který by byl k panelu bez podhrabové desky.

Příklady montáže plotových panelů Nylofor na pozemku ve svahu, a zakončení plotového panelu u domu zkrácením na potřebnou délku.

 Plotový panel 3D PVC  Plotový panel- zakončení Plotové panely 3 D PVC ve svahu

9.MONTÁŽ NAPÍNACÍCH TYČÍ

Napínací tyče slouží při montáži pletiva k elegantnímu upevnění pletiva ke krajnímu sloupku bez nutnosti vyvazovat toto pletivo vázacím drátem.Nutným příslušenstvím je napinací tyč, objímka sloupku dle použitého průměru, šroub s okem na napínací tyč, případně očko na upevnění.

Postup montáže je takový. Na plotový sloupek poplastovaný, namontujeme objímku průměru podle použitého sloupku. Objímku připevníme šroubem s očkem,můžeme mezi objímku ještě připevnit napínací kladku a dotáhneme. Napínací tyč protáhneme okem a zároveň oky na pletivu, viz obrázek. S pomocí očka na napínák můžeme umístit napínací tyč i na rohový sloupek.

Způsob uchycení očka na tyč, objímky a napínací kladky.

IMG_20181206_105920  Napínací tyč na pletivo na rohovém sloupu    Napínací tyč na pletivo      

Napínací tyč a očka                                  Pletivo na napínací tyč v rohu oplocení včetně napínáků napínacího drátu.

Napínací tyč a oko na tyč      Pletivo uchycené v rohu na napínací tyč